22 czerwca 2026 r. w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędzie się konferencja naukowa „Uczelnia – przestrzeń bezpieczna od mobbingu i dyskryminacji” poświęcona problematyce przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w środowisku akademickim oraz budowaniu bezpiecznej, równościowej i wspierającej przestrzeni na uczelniach wyższych.
W programie konferencji przewidziano dyskusje dotyczące polityki antymobbingowej i działań podejmowanych na polskich uczelniach w zakresie przeciwdziałania zachowaniom niepożądanym. Zaprezentowane zostaną wyniki badań oraz dobre praktyki wspierające kulturę równości, dostępności i wzajemnego szacunku.
Konferencja organizowana jest w ramach realizacji projektu „Uczelnia – przestrzeń bezpieczna od mobbingu i dyskryminacji – działania na rzecz wspierania polityki antymobbingowej i działań niepożądanych na polskich uczelniach”.
Formularz rejestracyjny znajduje się pod adresem:
https://ankiety.uz.zgora.pl/index.php?r=survey/index&sid=796112&newtest=Y&lang=pl
Program konferencji znajduje się na stronie Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia. Osoby biorące udział w wydarzeniu będą mogły uzyskać certyfikat uczestnictwa.
Ankieta dotycząca projektu Bezpieczna Uczelnia kod QR do ankiety: https://forms.gle/qr62ABsxEq2jpE7c8
Organizatorzy: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia
Uczelnia – przestrzeń bezpieczna od mobbingu i dyskryminacji
Zielona Góra, 22 czerwca 2026 r.
Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego
Obrady plenarne
10:00 Otwarcie konferencji – prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz prof. dr hab. Magdalena Steciąg, Pełnomocniczka Rektora ds. Równego Traktowania
10.20 prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) – Budowanie przyjaznego środowiska pracy na uczelni w kontekście ewaluacji działalności naukowej 2026–2030
10.40 prof. dr hab. Jacek Męcina (Uniwersytet Warszawski) – Przeciwdziałanie mobbingowi w środowisku akademickim – wyniki badań
11.00 dr hab. Dorota Szaban, prof. UZ (Uniwersytet Zielonogórski) – AIR, czyli Akademicki Indeks Równości na Uniwersytecie Zielonogórskim
11.20 Przerwa kawowa
Panel dyskusyjny
12.00 – 13.00
Prowadzenie panelu: red. Mateusz Kasperczyk (Radio Index, Media Akademickie UZ)
Uczestnicy:
prof. dr hab. Magdalena Steciąg, Pełnomocniczka Rektora ds. Równego Traktowania (Uniwersytet Zielonogórski)
dr hab. Andrzej Pieczyński, prof. UZ, Kierownik Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia (Uniwersytet Zielonogórski)
dr hab. Beata Orłowska, prof. AJP, Dziekan Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim)
dr Maciej Dudziak, Pełnomocnik Rektora ds. Równego Traktowania (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim)
Jerzy Łaboński, Okręgowy Inspektor Pracy w Zielonej Górze (Państwowa Inspekcja Pracy)
Julia Kolendowicz, Przewodnicząca Parlamentu Studenckiego (Uniwersytet Zielonogórski)
Zakończenie konferencji
13.00 dr Marta Seredyńska (Uniwersytet Warszawski) – Dobre praktyki i rekomendacje dla uczelni
13.10 – 14.00 Obiad
14.00 – 15.00 prof. dr hab. Jacek Męcina, dr Marta Seredyńska – Konsultacje indywidualne dotyczące projektu „Bezpieczna Uczelnia”
ZAPRASZAMY
