Wsparcie udzielane przez jednostki Uniwersytetu Zielonogórskiego przybiera formę usługi (lub pomocy) materialnej lub niematerialnej. Głównym celem udzielanego wsparcia jest wyrównywanie szans oraz zaspokajanie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami, a także pomoc w trudnych sytuacjach – w procesie rekrutacji, kształcenia oraz badań naukowych.
W ujęciu strukturalnym, wsparcie takie jest definiowane jako obiektywnie istniejąca i dostępna sieć usług materialnych i niematerialnych, która służy wyrównywaniu szans edukacyjnych oraz pełni funkcję pomocną wobec studentów, doktorantów lub pracowników znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Natomiast w ujęciu funkcjonalnym wsparciem jest taki rodzaj działań, które zostają podjęte przez jednostkę lub pracownika Uczelni (udzielającego wsparcia) w sytuacji problemowej, trudnej, stresowej czy krytycznej.
Wsparcie jest szeroko rozumianym pakietem działań, skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami, podejmowanych na ich wniosek przez jednostki Uniwersytetu Zielonogórskiego na podstawie regulaminów oraz innych aktów obowiązujących na Uczelni i może przybierać formy:
Możliwość zrealizowania wsparcia uwarunkowana jest posiadaniem odpowiednich środków i zasobów przez Uczelnię.