Osoby ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania ze wsparcia asystenta dydaktycznego. Zainteresowany/a taką pomocą samodzielnie wskazuje osobę, która będzie pełnić tę rolę. Najkorzystniej jest, gdy osobą funkcję asystenta kolega lub koleżanka z grupy zajęciowej lub przynajmniej osoba studiująca na tym samym kierunku – nie jest to jednak wymóg konieczny. W uzasadnionych przypadkach asystentem może być osoba niebędąca studentem (np. członek rodziny).
Asystent zawiera umowę zlecenie z uczelnią na świadczenie usług asystenckich poprzez Centrum Równośći, Dostepności i Wsparcia. Pomagający asystent jest wynagradzany co miesiąc na podstawie przedłożonej karty czasu pracy.
Przykładowe formy pomocy:
Asystent dydaktyczny osoby ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnością wykonuje tylko zdania związane z procesem kształcenia lub prowadzenie działalności naukowo-badawczej. Nie pełni funkcji asystenta osobistego. Pomoc w sprawach związanych z codziennym funkcjonowaniem nie jest objęta umową i wliczana w wynagradzany czas pracy asystenta.
Za asystę w dotarciu na zajęcia uważa się wyłącznie pomoc w korzystaniu z komunikacji publicznej.
O wsparcie asystenta mogą ubiegać się wszystkie osoby, osoby z niepełnosprawnościami określonymi w orzeczeniu o niepełnosprawności kodem lub innym dokumentem potwierdzającym schorzenie (opinia konsultanta, psychologa) lub na podstawie pisemnego oświadczenia o potrzebie objęcia wsparciem – będące studentami lub doktorantami Uniwersytetu Zielonogórskiego – którym trudniej jest w pełni uczestniczyć w zajęciach życia akademickiego, np. ze względu na obiektywne trudności w notowaniu, trudności w poruszaniu się, czy komunikacji z grupą i wykładowcami. Z pomocy asystentów korzystają osoby ze szczególnymi potrzebami – studenci, doktoranci prowadzący działalność naukowo-badawczą.
Ważne
Asystent dydaktyczny może zostać przydzielony na podstawie:
Aby uzyskać wsparcie:
Sekretariat Centrum czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00.
Dyżury Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami odbywają się:
Istnieje możliwość rozmowy w polskim języku migowym. Przed przyjściem do Centrum należy zgłosić taką potrzebę na trzy dni przed przybyciem (telefonicznie lub mailowo).
Do Centrum możesz przyjść również z psem asystującym.
Centrum Równości Dostępności i Wsparcia
ul. Zygmunta Szafrana 2
Budynek A-2, hol główny
pokoje nr 2-6, parter budynku, dostęp bezpośredni bez barier
601 902 282,
789 441 433,
m.garbat@adm.uz.zgora.pl
a.szymczukiewicz@adm.uz.zgora.pl
Środki wspierające komunikowanie się:
Zgodnie z zarządzeniem Pana Rektora nr 160 z dnia 10 listopada 2023 roku "w sprawie załatwiania spraw, wnoszenia i doręczania pism utrwalonych w postaci elektronicznej z wykorzystaniem wewnętrznych systemów teleinformatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego" istnieje możliwość składania wniosków o wsparcie drogą elektroniczną za pomocą konta w systemie teleinformatycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego StudNet.
Gotowe wnioski znajdują się w systemie.
Pozostałe dokumenty, jak orzeczenie o niepełnosprawności lub o stanie zdrowia, ze względu na ich kwalifikacje jako dane wrażliwe, musisz złożyć osobiście w Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia.
Pamiętaj, iż ta forma składania wniosku nie jest obowiązkowa. Zawsze możesz zadzwonić lub przyjść do Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia, gdzie uzyskasz pomoc i wskazówki jak prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek o wsparcie.