uz-logo-pion-2.png

Indywidualny lektorat językowy

Indywidualny lektorat językowy jest przeznaczony dla studentów/doktorantów z niepełnosprawnością wzroku, słuchu lub zaburzeniami funkcji poznawczych – w celu wyrównania szans edukacyjnych Lektorat ma charakter zajęć dodatkowych (zajęcia te nie wliczają się do siatki godzin studenta), jednakże dla studenta/ doktoranta, który zadeklarował chęć uczestnictwa w zajęciach stają się one zajęciami obowiązkowymi. Oznacza to, że student/doktorant zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach. W wypadku niedopełnienia frekwencji w lektoracie student/doktorant nie ma możliwości korzystania z niego w kolejnym semestrze.

  • Zajęcia odbywają się w trybie indywidualnym (1-2 osoby) w grupach między wydziałowych.
  • Zajęcia mogą odbywać się w formie zdalnej lub stacjonarnej.
  • Terminy i miejsce zajęć ustalane są przez studenta/doktoranta i lektora za pośrednictwem koordynatora Centrum Równości Dostępności i Wsparcia w porozumieniu z Uniwersyteckim Centrum Kształcenia Językowego.
  • Lektorat umożliwia studentowi/doktorantowi na realizację maksymalnie 60 godzin w ciągu roku akademickiego w wymiarze 2x45min raz w tygodniu. Oznacza to, że w ciągu semestru do zrealizowania przewidziano maksymalnie 30 godzin, tj. 15 spotkań.
  • Prowadzący zajęcia dostosowuje szczegółowy program kursu do indywidualnych potrzeb i możliwości studenta/ doktoranta.
  • Wszelkie formy sprawdzenia wiedzy odbywają się na zasadach obowiązujących w Uniwersyteckim Centrum Kształcenia Językowego z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb studenta/doktoranta.
  • Aby być dopuszczonym do kontynuowania dodatkowego lektoratu w kolejnym semestrze, student/doktorant musi spełnić kryteria wyznaczone przez prowadzącego oraz posiadać wysoką frekwencję na zajęciach.
  • Ocena poziomu na jakim prowadzony będzie lektorat dokonywana będzie na pierwszych zajęciach przez Lektora.
  • W przypadku niemożności uczestniczenia w lektoracie należy niezwłocznie poinformować Lektora oraz Centrum Równości Dostępności i Wsparcia
  • Centrum Równości Dostępności i Wsparcia zastrzega sobie możliwość wycofania decyzji o przyznaniu lektoratu w przypadku gdy student/doktorant wielokrotnie nie stawia się na zajęciach w umówionym terminie.

Przyznanie wsparcia jest bezpośrednio zależne od: stopnia i kategorii niepełnosprawności (określonego w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności) oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnościami/osoby ze szczególnymi potrzebami/w tym osoby z ASD, określonego w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności w punktach 1-10, lub w innym równoznacznym orzeczeniu (np. w orzeczeniu o niezdolności do pracy ZUS, KRUS, MSWiA) lub w opinii z poradni specjalistycznej (specjalisty) lub w przypadku osoby bez orzeczenia, ale wymagającej wsparcia – od charakteru dysfunkcji potwierdzonej innym dokumentem poświadczającym stan zdrowia lub dysfunkcji okresowej.

W przypadku braku w orzeczeniu o niepełnosprawności, innym równoznacznym orzeczeniu lub opinii poradni specjalistycznej, określenia formy lub kategorii wsparcia, wsparcia w określonym zakresie udziela się na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami lub specjalisty (psychologa lub konsyltanta edukacyjnego).

Aby uzyskać wsparcie:

  1. Zgłoś się do Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia, mieszczącego sie przy ul. Profesora Zygmunta Szafrana 2, Camus A, budynek A-2, pokoje 2-6 – umów się na spotkanie z Pełnomocnikiem ds. Osób z Niepełnosprawnościami – telefonicznie lub mailowo: tel. 601902282, e-mail: M.Garbat@adm.uz.zgora.pl;
  2. Przed spotkaniem przygotuj orzeczenie i/lub dokumenty potwierdzające stan zdrowia.
  3. Na spotkaniu z Pełnomocnikiem przygotujesz wniosek dotyczący wsparcia oraz dowiesz się o dalszej procedurze dotyczącej wniosku.

Sekretariat Centrum czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00.

Dyżury Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami odbywają się:

  • w poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach od 10:00 do 14:00,
  • w piątek w godzinach od 10:00 do 12:00,
  • środa to dzień pracy wewnętrznej.

Istnieje możliwość rozmowy w polskim języku migowym. Przed przyjściem do Centrum należy zgłosić taką potrzebę na trzy dni przed przybyciem (telefonicznie lub mailowo).

Do Centrum możesz przyjść również z psem asystującym.

Centrum Równości Dostępności i Wsparcia
ul. Zygmunta Szafrana 2
Budynek A-2, hol główny
pokoje nr 2-6, parter budynku, dostęp bezpośredni bez barier
601 902 282,
789 441 433,
m.garbat@adm.uz.zgora.pl
a.szymczukiewicz@adm.uz.zgora.pl

Środki wspierające komunikowanie się:

Zgodnie z zarządzeniem Pana Rektora nr 160 z dnia 10 listopada 2023 roku "w sprawie załatwiania spraw, wnoszenia i doręczania pism utrwalonych w postaci elektronicznej z wykorzystaniem wewnętrznych systemów teleinformatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego" istnieje możliwość składania wniosków o wsparcie drogą elektroniczną za pomocą konta w systemie teleinformatycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego StudNet.

Gotowe wnioski znajdują się w systemie.

Pozostałe dokumenty, jak orzeczenie o niepełnosprawności lub o stanie zdrowia, ze względu na ich kwalifikacje jako dane wrażliwe, musisz złożyć osobiście w Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia.

Pamiętaj, iż ta forma składania wniosku nie jest obowiązkowa. Zawsze możesz zadzwonić lub przyjść do Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia, gdzie uzyskasz pomoc i wskazówki jak prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek o wsparcie.

Zarządzenie Rektora nr 160 z dnia 10 listopada 2023 roku "w sprawie załatwiania spraw, wnoszenia i doręczania pism utrwalonych w postaci elektronicznej z wykorzystaniem wewnętrznych systemów teleinformatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego"

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18