uz-logo-pion-2.png

Wsparcie indywidualne

Osoby ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania ze wsparcia indywidualnego. Forma wsparcia indywidualnego uzależniona jest od charakteru potrzeby, charakteru procesu kształcenia oraz innych istotnych czynników obiektywnych, wpływających na realizację wsparcia.

Wsparcie może przybrać formę określoną niniejszymi regulacjami (zawartymi na stronie internetowej Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami), lub w wyjątkowych sytuacjach po zasięgnięciu opinii specjalisty (psychologa lub konsultanta edukacyjnego) być dostosowane indywidualnie do zaistniałej potrzeby Wnioskodawcy.

Możliwość zrealizowania wsparcia/usługi indywidualnego uwarunkowana jest posiadaniem odpowiednich środków i zasobów przez Uczelnię.

Oferta wsparcia indywidualnego obejmuje różne usługi odpowiadające zróżnicowany potrzebom osobom ze szczególnymi potrzebami/osobom z niepełnosprawnościami, na każdym szczeblu organizacyjnym. Dotyczy różnych aspektów ogólnego funkcjonowania na Uczelni. Wsparcie zapewnia się na wniosek osoby zainteresowanej usługą lub wsparciem. Zakres i formę wsparcia/usługi określa się na podstawie wywiadu oraz analizy dokumentów przedstawionych Pełnomocnikowi do Spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

Formy wsparcia:

  • Usługi asystentów dydaktycznych lub naukowych;
  • Dodatkowe lub indywidualne zajęcia dydaktyczne;
  • Wsparcie miękkie;
  • Dostęp lub wypożyczanie specjalistycznego sprzętu;
  • Dostęp do technologii wspierających;
  • Szczególne usługi wsparcia wynikające z kategorii i stopnia niepełnosprawności;
  • Trening orientacji przestrzennej;
  • Wsparcie w transporcie (miejsca parkingowe dla osób ze szczególnymi potrzebami);
  • Możliwość skorzystania z usługi tłumaczenia na język migowy w formie on-line przy załatwianiu spraw w jednostkach administracyjnych Uczelni;
  • Zakwaterowanie w budynku mieszkalnym Uczelni (akademik, hotel pracowniczy) i w pokoju przystosowanym do specyficznych potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Pozostałe obszary wsparcia indywidualnego mogą pojawić się na każdym etapie kształcenia i egzystencji osób z niepełnosprawnościami osób ze szczególnymi potrzebami na Uczelni. Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami. Czynniki te maja charakter endo- i egzogeniczny.

Przyznanie wsparcia jest bezpośrednio zależne od: stopnia i kategorii niepełnosprawności (określonego w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności) oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnościami/osoby ze szczególnymi potrzebami/w tym osoby z ASD, określonego w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności w punktach 1-10, lub w innym równoznacznym orzeczeniu (np. w orzeczeniu o niezdolności do pracy ZUS, KRUS, MSWiA) lub w opinii z poradni specjalistycznej (specjalisty) lub w przypadku osoby bez orzeczenia, ale wymagającej wsparcia – od charakteru dysfunkcji potwierdzonej innym dokumentem poświadczającym stan zdrowia lub dysfunkcji okresowej.

W przypadku braku w orzeczeniu o niepełnosprawności, innym równoznacznym orzeczeniu lub opinii poradni specjalistycznej, określenia formy lub kategorii wsparcia, wsparcia w określonym zakresie udziela się na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami lub specjalisty (psychologa lub konsyltanta edukacyjnego).

Aby uzyskać wsparcie:

  1. Zgłoś się do Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia, mieszczącego sie przy ul. Profesora Zygmunta Szafrana 2, Camus A, budynek A-2, pokoje 2-6 – umów się na spotkanie z Pełnomocnikiem ds. Osób z Niepełnosprawnościami – telefonicznie lub mailowo: tel. 601902282, e-mail: M.Garbat@adm.uz.zgora.pl;
  2. Przed spotkaniem przygotuj orzeczenie i/lub dokumenty potwierdzające stan zdrowia.
  3. Na spotkaniu z Pełnomocnikiem przygotujesz wniosek o wsparcie.
  4. Wniosek złóż u dziekana swojego wydziału.
  5. Po otrzymaniu decyzji od dziekana powiadom swoich wykładowców o przyznanych adaptacjach – masz na to 14 dni.
  6. Jezeli nie chcesz osobiście poinformować wykladowców o przyznanym wsparciu powiedz o tym Pelnomocnikowi lub pracownikowi Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia. Pełnomocnik lub pracownik Centrum – tylko i wyłącznie za twoją zgodą, wyrażoną na piśmie – poinformuje wykładowców o przyznanym wsparciu.

Sekretariat Centrum czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00.

Dyżury Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami odbywają się:

  • w poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach od 10:00 do 14:00,
  • w piątek w godzinach od 10:00 do 12:00,
  • środa to dzień pracy wewnętrznej.

Istnieje możliwość rozmowy w polskim języku migowym. Przed przyjściem do Centrum należy zgłosić taką potrzebę na trzy dni przed przybyciem (telefonicznie lub mailowo).

Do Centrum możesz przyjść również z psem asystującym.

Centrum Równości Dostępności i Wsparcia

ul. Zygmunta Szafrana 2, Budynek A-2, pokoje nr 2-6, hol główny, parter budynku, dostęp bezpośredni bez barier
  601902282, 789441433,
m.garbat@adm.uz.zgora.pl
a.szymczukiewicz@adm.uz.zgora.pl

Środki wspierające komunikowanie się:

Zgodnie z zarządzeniem Pana Rektora nr 160 z dnia 10 listopada 2023 roku "w sprawie załatwiania spraw, wnoszenia i doręczania pism utrwalonych w postaci elektronicznej z wykorzystaniem wewnętrznych systemów teleinformatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego" istnieje możliwość składania wniosków o wsparcie drogą elektroniczną za pomocą konta w systemie teleinformatycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego StudNet.

Gotowe wnioski znajdują się w systemie.

Pozostałe dokumenty, jak orzeczenie o niepełnosprawności lub o stanie zdrowia, ze względu na ich kwalifikacje jako dane wrażliwe, musisz złożyć osobiście w Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia.

Pamiętaj, iż ta forma składania wniosku nie jest obowiązkowa. Zawsze możesz zadzwonić lub przyjść do Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia, gdzie uzyskasz pomoc i wskazówki jak prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek o wsparcie.

Zarządzenie Rektora nr 160 z dnia 10 listopada 2023 roku "w sprawie załatwiania spraw, wnoszenia i doręczania pism utrwalonych w postaci elektronicznej z wykorzystaniem wewnętrznych systemów teleinformatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego"

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18