uz-logo-pion-2.png

Alternatywne zajęcia z WF

Alternatywne zajęcia z wychowania fizycznego przeznaczone są dla wszystkich osób ze specjalnymi potrzebami zdrowotnymi (np.: z niepełnosprawnościami, chorobami przewlekłymi, tymczasowymi urazami, niższą sprawnością fizyczną itp.). Zajęcia są prowadzone w małych grupach dostosowanych do potrzeb uczestników, w kompleksie sportowym znajdującym się siedzibie Uczelni. W uzasadnionych przypadkach zajęcia odbywają się w obiektach sportowych usytuowanych po za Uczelnią. Organizowane są również obozy sportowe, na których istnieje możliwość zaliczenia zajęć z wf.

SPORT BEZ BARIER

Zajęcia z wychowania fizycznego w formie alternatywnej przysługują osobom ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami, osobon z krótkotrwałą niepełnosprawnością, chorobami przewlekłymi.

Uzyskanie takiego wsparcia jest bezpośrednio zależne od: stopnia i kategorii niepełnosprawności (określonego w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności) oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnościami/osoby ze szczególnymi potrzebami/w tym osoby z ASD, określonego w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności w punktach 1-10, lub w innym równoznacznym orzeczeniu (np. w orzeczeniu o niezdolności do pracy ZUS, KRUS, MSWiA) lub w opinii z poradni specjalistycznej (specjalisty) lub w przypadku osoby bez orzeczenia, ale wymagającej wsparcia – od charakteru dysfunkcji potwierdzonej innym dokumentem poświadczającym stan zdrowia lub dysfunkcji okresowej.

W przypadku braku w orzeczeniu o niepełnosprawności, innym równoznacznym orzeczeniu lub opinii poradni specjalistycznej, określenia formy lub kategorii wsparcia, wsparcia w określonym zakresie udziela się na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami lub specjalisty (psychologa lub konsultanta edukacyjnego).

Aby uzyskać wsparcie:

  1. Zgłoś się do Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia, mieszczącego sie przy ul. Profesora Zygmunta Szafrana 2, Camus A, budynek A-2, pokoje 2-6 – umów się na spotkanie z Pełnomocnikiem ds. Osób z Niepełnosprawnościami – telefonicznie lub mailowo: tel. 601902282, e-mail: M.Garbat@adm.uz.zgora.pl;
  2. Przed spotkaniem przygotuj orzeczenie i/lub dokumenty potwierdzające stan zdrowia.
  3. Na spotkaniu z Pełnomocnikiem przygotujesz wniosek o wsparcie.
  4. Wniosek złóż w sekretariacie Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.
  5. Po otrzymaniu decyzji powinieneś powiadmoic o tym trenera/wykładowcę o przyznanych adaptacjach – masz na to 14 dni.
  6. Jezeli nie chcesz osobiście poinformować wykladowców Studium Wychowania Fizycznego i Sportu o przyznanym wsparciu powiedz o tym Pelnomocnikowi lub pracownikowi Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia. Pełnomocnik lub pracownik Centrum – tylko i wyłącznie za Twoją zgodą, wyrażoną na piśmie – poinformuje wykładowców o przyznanym wsparciu.

Sekretariat Centrum czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00.

Dyżury Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnościami odbywają się:

  • w poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach od 10:00 do 14:00,
  • w piątek w godzinach od 10:00 do 12:00,
  • środa to dzień pracy wewnętrznej.

Istnieje możliwość rozmowy w polskim języku migowym. Przed przyjściem do Centrum należy zgłosić taką potrzebę na trzy dni przed przybyciem (telefonicznie lub mailowo).

Do Centrum możesz przyjść również z psem asystującym.

  1. Centrum Równości Dostępności i Wsparcia

    ul. Zygmunta Szafrana 2, Budynek A-2, pokoje nr 2-6, hol główny, parter budynku, dostęp bezpośredni bez barier
      601902282, 789441433,
    m.garbat@adm.uz.zgora.pl
    a.szymczukiewicz@adm.uz.zgora.pl

    Środki wspierające komunikowanie się:

Zgodnie z zarządzeniem Pana Rektora nr 160 z dnia 10 listopada 2023 roku "w sprawie załatwiania spraw, wnoszenia i doręczania pism utrwalonych w postaci elektronicznej z wykorzystaniem wewnętrznych systemów teleinformatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego" istnieje możliwość składania wniosków o wsparcie drogą elektroniczną za pomocą konta w systemie teleinformatycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego StudNet.

Gotowe wnioski znajdują się w systemie.

Pozostałe dokumenty, jak orzeczenie o niepełnosprawności lub o stanie zdrowia, ze względu na ich kwalifikacje jako dane wrażliwe, musisz złożyć osobiście w Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia.

Pamiętaj, iż ta forma składania wniosku nie jest obowiązkowa. Zawsze możesz zadzwonić lub przyjść do Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia, gdzie uzyskasz pomoc i wskazówki jak prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek o wsparcie.

Zarządzenie Rektora nr 160 z dnia 10 listopada 2023 roku "w sprawie załatwiania spraw, wnoszenia i doręczania pism utrwalonych w postaci elektronicznej z wykorzystaniem wewnętrznych systemów teleinformatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego"

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18